Jindra Husáriková

česká malířka


Akademická malířka Jindra Husáriková se narodila 14. 4. 1931 v Trmicích. Po absolvování Státní keramické školy v Teplicích nastoupila u profesora Antonína Kybala a později také u profesora Jana Baucha na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

Od 60. do poloviny 70. let žila a pracovala na Karlovarsku, od roku 1976 působila v Praze a od roku 1987 souběžně i Poděbradech. V roce 1974 získala Zlatou medaili na mezinárodní výstavě obrazů v Neapoli, v roce 1980 od mezinárodní umělecké společnosti Vanvitelli v Neapoli obdržela čestný titul Accademico Honoris Causa za své aktivity v oblasti umění a v roce 2000 byla vyznamenána cenou Masarykovy akademie v Praze za uměleckou tvůrčí činnost. Svá výtvarná díla vystavovala od roku 1959, nejprve na členských výstavách, od roku 1966 se představovala i dlouhou řadou výstav samostatných. Autorčino dílo putovalo i po zahraničních galerií. Po první výstavě v Paříži následovaly výstavy v severských městech Švédska a Norska. Rovněž v tomto roce začala její velká výstavní pouť po Itálii, která byla záhy doplněna výstavními realizacemi v Německu, Španělsku a také ve výstavním centru Evropské unie v Bruselu. Její díla jsou zastoupena jak v soukromých sbírkách, tak i sbírkách významných světových galerií.

Tvorbu Jindry Husárikové už v jejích počátcích (jak se později ukázalo v podstatě jasnozřivě) charakterizovala historička umění Zdenka Čepeláková jako "nanebevzetí všední skutečnosti". Její obrazy jsou zážitky, vize, baladické a mytologické příběhy. Všem těmto rozmanitostem života, které Jindra Husáriková vnímala s intenzitou očisťujícího a harmonizačního pohledu, vévodí téma nejsilnější a pro ni nejtypičtější - výjevy z cirkusového šapitó. Při pohledu na olejomalby Jindry Husárikové se ptáte sami sebe, zda Vás okouzlil příběh nebo jste více dojati náladou z její barevné variace. Celoživotní objevování tajemství barev, odhalování jejich souzvuku i kontrastu bylo pro autorku nekonečně vábivou cestou poznání, plného malířského dobrodružství i okouzlení.

V roce 2016 naši pozemskou pouť navždy opustila a je pochována mezi velikány naší kultury na Vyšehradě v Praze.